STANOVY SPOLKU
MLADÍ REHABILITAČNÍ LÉKAŘI Z. S.

Čl. I. Název a sídlo

Název spolku je Mladí rehabilitační lékaři z. s. (dále jen „spolek“)

Sídlem spolku je Plzeň.


Čl. II. Právní forma a charakter spolku

1. Spolek je právnickou osobou podle českého práva. Činnost spolku se řídí platnou právní úpravou České republiky.

2. Spolek je samosprávným a dobrovolným svazkem členů ve smyslu ustanovení § 214 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, v platném znění, dále jen o.z. 

Čl. III. Účel, cíle a činnost spolku

1. Spolek je samosprávná, dobrovolná, nepolitická a nezisková organizace založená za účelem naplňování společného zájmu, kterým je zejména:

   a) podílet se na všech záležitostech, které se týkají mladých rehabilitačních lékařů v předatestační přípravě v oboru Rehabilitační a fyzikální medicína (dále také jen „RFM“),

    b) být aktivním partnerem jednáních, ve kterých se jedná o problematice vzdělávání,

    c) být informačním zázemím pro zájemce o obor,

    d) zvyšovat prestiž oboru, podporovat jeho kvalitu, přinášet inspiraci ze zahraničních stáží a kursů,

    e) organizovat vzdělávací a edukační akce související s předmětem činnosti spolku.

2. Vnitřní organizace spolku, práva a povinností členů spolku i volených orgánů spolku se řídí těmito stanovami.

Čl. IV. Činnost spolku

1. Hlavní činností spolku je ochrana a uspokojování společných zájmů a naplňování poslání, tak jak jsou stanoveny v článku I. odst. 4. stanov.

Čl. V. Členství

1. Členství ve spolku je dobrovolné a vzniká rozhodnutím výboru po podání přihlášky. Přihlášku je možno podat osobně některému ze členů výboru spolku, nebo elektronicky prostřednictvím internetového formuláře dostupného na webových stránkách spolku (http://www.mladirehabilitacnilekari.cz). Členy spolku mohou být fyzické osoby, které dosáhly lékařského titulu MUDr. a jsou zařazené ve specializačním vzdělávání v oboru RFM. Členy spolku mohou dále být i rehabilitační lékaři po složení atestační zkoušky z RFM, kteří mají zájem účastnit se vzdělávacích aktivit spolku a podílet se na podpoře vzdělávání v oboru. 

2. Členství se váže na osobu člena, je nepřevoditelné na jinou osobu a nepřechází na jeho právního nástupce.

3. Fyzická osoba se stává členem okamžikem kumulativního splnění těchto podmínek: a) rozhodnutí výboru spolku o přijetí její žádosti o členství; b) zaplacení členského poplatku. Výbor spolku může odmítnout přijetí žadatele o členství, pokud se většina členů výboru shodne, že přijetím žadatele za člena by bylo nebo mohla být ohrožena činnost spolku a plnění jeho poslání.

4. Členství zaniká:

    a) úmrtím,
    b) dobrovolným vystoupením,
    c) vyloučením člena - členství končí dnem doručení rozhodnutí o vyloučení člena ze spolku. O vyloučení rozhoduje výbor. Důvodem vyloučení je:
        i. pokud člen spolku svým jednáním podstatně ohrožuje činnost spolku a plnění jeho poslání; nebo
        ii. pokud člen spolku svým jednáním závažně porušil povinnost vyplývající z členství a v přiměřené lhůtě nápravu nezjednal ani po výzvě spolku. Výzva se nevyžaduje, nelze-li porušení povinnosti odčinit nebo způsobilo-li spolku zvlášť závažnou újmu; nebo
        iii. pokud člen nezaplatí členský příspěvek ani v přiměřené lhůtě určené spolkem dodatečně ve výzvě k zaplacení, ačkoli byl na tento následek ve výzvě upozorněn.
    d) zánikem spolku.

5. Práva členů spolku:

    a) účastnit se činnosti spolku
    b) volit svého zástupce do orgánu spolku a být volen do těchto orgánu 
    c) kontrolovat činnost spolku a podílet se rovným dílem na výsledcích jeho práce
    d) podávat návrhy, připomínky, vznášet dotazy orgánům spolku a obdržet odpověď na své podání.

6. Povinnosti členů:

    a) aktivně se účastnit činností směřujících k naplnění cílů spolku,
    b) platit členské příspěvky,
    c) dodržovat stanovy spolku,
    d) chránit a zachovávat dobré jméno spolku,
    e) neprodleně oznamovat výboru změnu údajů zapisovaných do seznamu členů.

7. Členové spolku neručí za případné dluhy spolku.

8. Spolek vede seznam členu spolku. Do seznamu zapisuje zejména jméno a příjmení, datum narození, bydliště a emailovou adresu pro elektronickou komunikaci. Seznam členů spolku je zveřejněn na internetových stránkách spolku. Zobrazení seznamu vyžaduje přihlášení člena spolku. 

Čl. VI. Orgány spolku

1. Pro zabezpečení činnosti spolku jsou zřízeny následující orgány:

    a) členská schůze jako orgán nejvyšší,
    b) výbor jako kolektivní statutární orgán.

2. Práva a povinnosti jednotlivých orgánů, způsob vzniku a zániku jejich funkce a průběh jejich jednání je upraven dále ve stanovách.

Čl. VII. Členská schůze

1. Členská schůze je nejvyšším orgánem Spolku a je tvořena shromážděním všech členů spolku.

2. Do působnosti členské schůze náleží:

    a) schvalování změny účelu spolku, včetně zaměření hlavní a vedlejší činnosti spolku,
    b) rozhodovat o hlavním zaměření činnosti spolku pro následující období,
    c) rozhodovat o změně stanov,
    d) schvalovat výsledek hospodaření spolku;
    e) schvalovat rozpočet spolku na následující období,
    f) volit a odvolávat členy výboru,
    g) hodnotit činnost výboru;
    h) rozhodovat o uskutečnění přeměny nebo rozdělení spolku, 
    i) rozhodovat o zrušení a způsobu zrušení spolku, 
    j) rozhodovat o výši příspěvků a jejich splatnosti,
    k) rozhodovat v dalších věcech, které si vyhradí. 

3. Členská schůze si může vyhradit k rozhodování i jiné záležitosti, které nejsou uvedeny v těchto stanovách za předpokladu, že nejsou těmito stanovami výslovně svěřeny výboru. 

4. Členskou schůzi svolává alespoň jednou za rok výbor.

5. Na žádost nejméně jedné třetiny členů musí být svolána mimořádná členská schůze. Výbor je povinen svolat mimořádnou členskou schůzi nejpozději do osmi týdnů od doručení žádosti, která musí obsahovat uvedení důvodu a program mimořádné členské schůze. Nesvolá-li statutární orgán spolku zasedání členské schůze do šedesáti dnů od doručení řádné žádosti, může ten, kdo podnět podal, svolat zasedání členské schůze sám.

6. Právo zúčastnit se členské schůze, právo hlasovat, volit a být volen mají všichni členové spolku. Každý člen je oprávněn účastnit se zasedání a požadovat a dostat na něm vysvětlení záležitostí spolku, vztahuje-li se požadované vysvětlení k předmětu zasedání členské schůze. Požaduje-li člen na zasedání sdělení o skutečnostech, které zákon uveřejnit zakazuje nebo jejichž prozrazení by spolku způsobilo vážnou újmu, nelze mu je poskytnout.

7. Pozvánka na členskou schůzi obsahující místo, čas, podklady k jednání, pokud jsou pro rozhodnutí nutné a v rozsahu nutném pro rozhodnutí, a pořad zasedání musí být rozeslána členům nejméně třicet dnů před jejím konáním a to na adresy členů spolku uvedené v seznamu členů spolku nebo emailem na emailovou adresu člena spolku uvedenou v seznamu členů spolku. Již svolané zasedání členské schůze lze odvolat nebo odložit stejným způsobem, jakým bylo svoláno. Člen spolku se může svým prohlášením vzdát práva na včasné svolání členské schůze. 

8. Členská schůze se koná buď v prezenční formě (za fyzické přítomnosti členů spolku, popř. jejich zástupců) nebo v elektronické formě (on-line prostřednictvím vhodné aplikace – např. Skype, Zoom apod.)

9. Každý člen spolku má jeden hlas, hlasy všech členů mají stejnou váhu. Členská schůze je schopna usnášet se za účasti nadpoloviční většiny všech členů spolku. Usnesení členská schůze přijímá většinou hlasů přítomných členů v době usnášení. K přijetí usnesení o zrušení spolku, uskutečnění přeměny nebo rozdělení spolku, je potřeba dvoutřetinové většiny přítomných členů spolku. 

10. Jednání členské schůze zahájí svolavatel, který ověří, zda je členská schůze schopna se usnášet. Poté svolavatel zajistí volbu předsedy zasedání. Zvolený předseda následně řídí zasedání členské schůze. Není-li předseda zasedání zvolen, řídí zasedání po celou dobu svolavatel. Záležitost, která není uvedena v pozvánce, lze projednat a rozhodnout jen se souhlasem všech přítomných členů.

11. Rozhodnutí členské schůze lze přijmout při konání členské schůze nebo i mimo členskou schůzi, tzv. per rollam. V případě rozhodování mimo členskou schůzi svolavatel zašle návrh rozhodnutí buď v listinné podobě nebo v elektronické podobě ve formě e-mailu na příslušnou adresu člena spolku uvedenou v seznamu členů spolku. Spolu s návrhem rozhodnutí zašle svolavatel také případné podklady potřebné k rozhodnutí. Návrh rozhodnutí musí obsahovat lhůtu pro doručení vyjádření člena spolku, která nesmí být kratší než patnáct (15) dní od doručení návrhu usnesení členovi spolku. Své vyjádření k návrhu usnesení člen spolku spolku sdělí buď v listinné podobě (z vyjádření musí být patrné, kdo je činí, kdy jej činí a musí být dotyčným členem spolku vlastnoručně podepsáno) doručením na adresu sídla spolku nebo v elektronické podobě e-mailem (ze kterého bude patrné kdo jej činí a který bude odeslán z e-mailové adresy dotčeného člena spolku uvedené v seznamu členů spolku) doručeným na e-mailovou adresu, ze které návrh usnesení obdržel.  Nedoručí-li člen své vyjádření ve stanovené lhůtě nebo pokud jeho vyjádření nebude obsahovat určitý a srozumitelný souhlas nebo nesouhlas, platí, že s návrhem nesouhlasí. Většina hlasů členů spolku pro přijetí rozhodnutí se počítá z celkového počtu členů spolku. Svolavatel oznámí členům spolku bez zbytečného odkladu po uplynutí lhůty pro vyjádření zda usnesení bylo přijato a datum jeho přijetí či zda přijato nebylo. 

12. Výbor zajistí vyhotovení zápisu ze zasedání do třiceti dnů od jejího ukončení. Není-li to možné, vyhotoví zápis ten, kdo zasedání předsedal nebo koho tím pověřila členská schůze. Ze zápisu musí být patrný místo a čas konání schůze, její průběh přijatá usnesení. Každý člen spolku může nahlížet do všech zápisů ze zasedání členské schůze.

Čl. VIII. Výbor

1. Výbor je kolektivním statutárním organem spolku a má tři členy. Výbor řídí a organizuje běžnou činnost spolku. Členem výboru může být pouze osoba mladší 42 let. 

2. Funkční období členů výboru je tři (3) roky. Členové výboru, jejichž počet neklesl pod polovinu, mohou kooptovat náhradní členy výboru do nejbližšího zasedání členské schůze. Funkce člena výboru zaniká dosažením nejvyššího přípustného věku člena výboru, úmrtím, odstoupením, uplynutím funkčního období nebo odvoláním člena výboru. Člen výboru může odstoupit ze své funkce svým prohlášením doručeným spolku. V takovém případě zaniká funkce uplynutím dvou měsíců od doručení prohlášení. 

3. Výbor ze svých členů volí předsedu a místopředsedu. Za výbor jedná navenek předseda výboru nebo místopředseda výboru. Jde-li o písemné právní jednání, které činí výbor, musí být podepsán předsedou nebo místopředsedou výboru. 

4. Výbor je oprávněn pověřovat další členy spolku k výkonu činností, které jsou v působnosti výboru. Výbor je povinen jednat s péčí řádného hospodáře.

5. Výbor je svoláván předsedou podle potřeby. Výbor je usnášeníschopný pouze za přítomnosti nebo jiné účasti většiny členů. Hlasy všech členu výboru mají stejnou váhu. Pouze v případě rovnosti hlasu má předseda a v jeho nepřítomnosti místopředseda právo rozhodujícího hlasu. K přijetí usnesení je zapotřebí většiny hlasů zúčastněných členů výboru. Na schůzi výboru mohou být podle potřeby zváni hosté.

6. Schůze výboru se koná v prezenční nebo on-line formě. Pozvánka na schůzi výboru musí být rozeslána členům alespoň 7 dnů předem a to buď v listinné podobě nebo prostřednictvím emailu na příslušné adresy členů výboru. Pokud hrozí nebezpečí z prodlení, je předseda nebo místopředseda výboru oprávněn svolat schůzi výboru i telefonicky bez povinnosti dodržet lhůtu dle věty druhé tohoto odstavce. 

7. Rozhodnutí výboru lze přijmout při konání schůze výboru nebo i mimo ni, tzv. per rollam. V případě rozhodování per rollam se postupuje obdobně dle článku VII. odst. 11 těchto stanov, vyjma  lhůty pro doručení vyjádření člena výboru, která nesmí být kratší než tři (3) pracovní dny. 

8. Předseda je povinen svolat do 15 dnů mimořádnou schůzi výboru, požádá-li jej o to nejméně polovina jeho členů s udáním důvodu svolání a programem schůze.

9. Do působnosti výboru patří:

    a) zastupovat spolek navenek,
    b) svolávat členskou schůzi,
    c) přijímat členy spolku a rozhodovat o jejich vyloučení,
    d) vést seznam členů a provádět v seznamu členů zápisy a výmazy, týkající se členství,
    e) volit ze svých středu předsedu a místopředsedu spolku;
    f) hospodařit s majetkem spolku,
    g) rozhodovat ve všech záležitostech spolku s výjimkou těch, které náleží dle těchto stanov členské schůzi, nebo které si členská schůze vyhradí.

Čl. IX. Majetek a hospodaření

1. Majetek spolku je tvořen příspěvky členů, dary fyzických a právnických osob, případně příjmy z grantových prostředku. O způsobu využití majetku spolku rozhoduje v souladu se stanovami výbor spolku.

2. Vložené a poskytnuté finanční prostředky, jiné věci a hodnoty se stávají majetkem spolku. Mohou být použity jen k realizaci předmětu činnosti spolku tak, jak je vymezeno v těchto stanovách.

3. Výbor sestavuje rozpočet na příslušný kalendářní rok a hospodaří podle něho.

4. Hospodaření probíhá na základě ročního rozpočtu schváleného členskou schůzí

5. Spolek vede účetní osnovu dle obecně platných předpisů.

Čl. X. Závěrečná ustanovení

1. Pokud v těchto stanovách není uvedeno jinak, vztahují se na správu a činnost spolku obecně platné právní předpisy.

2. Tyto stanovy nabývají účinnosti dnem vzniku spolku.

 


ČÁST B

Výbor spolku byl zvolen při založení spolku zakladateli následovně:

a) předseda výboru: MUDr. Miroslava Benešová
b) 1. místopředseda výboru: MUDr. Lucie Ruprichová
c) člen výboru: MUDr. Michaela Brabcová